Как да научим детето да заспива само? – Част 1 💤

0 Shares
0
0
0

Да научим детето да заспива само е тема, интересна за много родители на бебета и на по-големи дечица. 

Ако детето ви е на възраст между 2 и 4 години и все още не заспива самостоятелно, а вие искате да го научите на това без съпротива и неприятни усещания от негова страна, трябва да имате предвид, че подготовката е от съществено значение за успеха на вашето начинание.

Преди да започнете да учите детето да заспива само, е важно да нямате твърде дълги приспивания (над 15-20 минути), които са доста често срещан проблем на тази възраст. Дългите приспивания обичайно са свързани с дневния режим на детето и/или начина, по който е организирано неговото будно време.

Аз препоръчвам, дневният сън да не надвишава 2 часа, след като децата започнат да спят по веднъж на ден. За много деца, сън от два часа не са проблем, но при други, дори тези два часа са твърде много. Ако детето ви няма проблем с нощния сън, заспива бързо и има добро настроение през деня, няма нужда да променяте нищо. Но ако имате сложни и дълги приспивания, твърде вероятно е, те да са свързани с дневния сън. В такъв случай можете да го съкратите малко, да изчакате няколко дни и да видите какъв ще бъде резултатът.

 

Препоръчвам ви да организирате спокойни игри един час преди часа, в който трябва детето да заспи.

Друга причина за дълги приспивания е тази, че детето иска да прекара повече време с мама. Ако те са били разделини цял ден, например защото мама вече работи, а детето посещава детска градина или ясла, то с нетърпение очаква времето заедно и иска да го задържи за по-дълго. Прекарайте последния един час преди лягане само с детето, без да обръщате внимание на другите си ангажименти.

Направете хубав ритуал за сън. Изберете заедно с детето какво да включите в него. Спазвайте го всяка вечер стриктно. Ритуалът е чудесен маркер за това, че е време за сън и ценен момент за детето, защото вниманието на родителите е изцяло негово.


Изберете заедно с детето нови чаршафи, нова пижамка, “приятелче” за сън под формата на кукла или плюшена играчка. Създайте добър имидж на леглото, на времето за сън и като цяло на процеса по заспиване.

Никога не заплашвайте детето със сън, не го наказвайте като го пращате самичко в стаята му или в леглото.

Не на последно място – подгответе себе си. Вашата психологическа подготовка е в основата на успешния процес. Ако вие се чувствате разколебани, детето ще усети и ще изпита тревожност.

Трябва да знаете също така, че за много деца на тази възраст самостоятелното заспиване се усеща като привилегия и те са щастливи, че това ги прави пораснали. Но за много други ще е предизвикателство, през което вие трябва да преминете заедно с тях. Рамо до рамо към смостоятелният сън, защото детето трябва да усеща сигурност и опора във ваше лице.

Виж следващите стъпки в част 2


Галя Кузманова – сертифициран консултант по детски сън

0 Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like